Julian Speroni lämnar Crystal Palace efter 15 år i klubben.

Premier League

foto: Bildbyrån

Idag kom nyheten att Julian Speroni kommer att lämna Crystal Palace efter säsongen. Speronis kontrakt går ut efter säsongen och kommer inte att bli förlängt och den nu 39åriga Argentinaren kommer att lämna Palace efter 15 år i klubben.

***

Speroni kom till Selhurst Park 2004 ifrån Dundee United och idag har han gjort 402 matcher för klubben och det är fler matcher än någon annan målvakt i klubbens historia. Det har dock bara blivit 14 Premier League matcher under dom senaste 4 säsongerna men det kan mycket väl bli ett sista framträdande i säsongens sista match som är på hemmaplan mot Bournemouth.

Speroni har via klubbens hemsida idag hyllats av Crystal Palace ordförande Steve Parish :

“Julian has devoted the best 15 years of his playing career to our club, and will go down in the record books,”
“but perhaps more importantly, will be remembered as a true club legend by all Palace fans and everyone at the club. You just don’t get many people like Julian in elite football any more – he is a model professional, ultra-committed, immensely loyal, and has set impeccable standards to his team-mates down the years. His contribution to this club cannot be overstated, and we will be eternally grateful for his service.”

Det är ännu oklart om Speroni kommer att lägga handskarna på hyllan då man inte har fått ett officiellt uttalande ifrån huvudpersonen själv. Så vi får avvakta och se, kanske är han inte färdig än den gode Argentinaren.

/// JOHN

SENASTE NYTT

Nytt podcastavsnitt ute nu ! Avsnitt 32

Målvaktskanalen Podcast är tillbaka och vi snackar återigen om dagsaktuella målvaktsbaserade ämnen 🙂 Pär Hanssons framfart i TV studion, Damlandslagets EM kval, Premier Leagues premiäromgång och mycket mycket annat ! Målvaktskanalen · 32 Man kan [...]

Bli först med att kommentera

Kommentera

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*